Přeskočit na obsah

Zapomenutá pučálka

Právě teď mi v obrovském hrnci pomalu pučí zelený hrách, ze kterého upražím staročeskou pučálku.

Zmínky o pučálce, jakožto postním pokrmu, pocházejí už ze 16. století. Jde o nabobtnalý, tedy „napučený“ hrách. Pomalým procesem klíčení, které se podporuje neustálým zvlhčováním, se znásobí výživná hodnota luštěniny. Představte si, že jíte veškerou sílu nově vznikajícího života! Naklíčený hrách se potom nasucho opraží nebo upeče na sádle. Známé jsou i sladké varianty pučálky, tedy smažené na másle, pocukrované či zalité medem a posypané skořicí

JAK NAKLÍČIT HRÁCH

  1. Hrách namočte přes noc do dostatečného množství vody.
  2. Druhý den zpozorujete, že slupka je narušená. Hrách propláchněte, rozprostřete na dno hlubokého plechu naplněného vodou tak, aby kuličky hrachu byly namočené jen zpola. 
  3. V průběhu dne obracejte, nejlépe rukou, hrášek nádherně chrastí a láká k zakousnutí. Což klidně můžete zkusit, je totiž nasládlý a chutná skoro tak dobře jako čerstvě vyloupaný hrášek! 
  4. Třetí den by se měly objevit asi 2 cm dlouhé ocásky, klíčky plné nového života. 
  5. Klidně můžete nechat hrách klíčit ještě další den, proces pučení je úchvatný sám o sobě a ve mně vyvolává pocit posvátna. 

JAK UDĚLAT Z NAKLÍČENÉHO HRACHU PUČÁLKU

300 g neloupaného zeleného hrachu, naklíčeného
4 lžíce sádla (můžete použít omastek podle libosti, např. olej, máslo)
nasladko: skořice, med

Naklíčený hrách opražte na sucho v pánvi, nejlépe těžké železné, nebo v teflonové, pak přidejte omastek. Za starých časů se opražený hrách sladil medem a dochucoval skořicí, což můžete také vyzkoušet. Chuťová kombinace vyznívá podivně, ale nakonec jde o výjimečné spojení, jako když se na Vánoce jedí oplatky s medem a česnekem.